banner isbank
yeniGüncel Etkinlik Takvimi için Link: xlsKocaeli Etkinlik Takvimi

Köşe Yazıları

Kulüplerimize ve sporcularımıza başarılar!


Aykut İlker Mete

Kulüplerimize ve sporcularımıza başarılar diliyorum. Çünkü Çeşme, Çubuk ve Malatya’da düzenlenecek uluslararası turnuvalar, Konya’da oynanacak lig maçları ile yaz kıyasıya mücadelelere sahne olacak. Yazımı hazırladığım sırada organizasyonların kayıtları tamamlanmak üzereydi.

Buna gore;

26 Haziranda başlayacak 6. Uluslararası Çeşme Açık Satranç Turnuvasında KocaeliBüyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü sporcuları Büşra Arığ, Süha Özel, Çenesuyu Plajyolu Spor Kulübü sporcusu Burak Çolak ve bireysel olarak katılan Erdem Öner,

2 Temmuzda başlayacak Türkiye Gençler Satranç Şampiyonasında Derince Turgut Reis İlköğretim Okulu Spor Kulübü sporcusu Oğuzhan Ertekin,

23 Temmzuda başlayacak Çubuk Belediyesi 4. Uluslararası Satranç Turnuvasında Derince Turgut Reis İlköğretim Okulu Spor Kulübü sporcuları Gamze Ark, Arif Ark, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü sporcuları Emre İşçi, Yağmur Görücü, Gölcük Belediye Spor Kulübü sporcusu Kerem Çiftçi, Altın Çocuklar Satranç Spor Kulübü sporcusu Zeynep Çiftçi, D4 Satranç Spor Kulübü Derneği sporcuları Orhan Turan, Furkan Güleşçe, bireysel olarak katılan Yusuf Eren Melek, Cemal Arda Bilir, Muhammed Tuna Bilir, Bedirhan Bekri, Ecrin Zeycan Şahin mücadele edecekler.  

Liglerde ise 9 Temmuzda başlayacak Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonasında ikinci lige çıkmak için Derince Turgut Reis İlköğretim Okulu Spor Kulübü, 15 Temmuzda başlayacak Türkiye Satranç İkinci Liginde ise birinci lige çıkmak için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü mücadele edecekler.

Tüm sporcu ve kulüplerimize başarılar diliyorum ve okulların yaz tatiline girdiği günlerde mutlu haberlerini bekliyorum.

Satranç dolu günler dileğiyle.

Kısa… Kısa…

>>> 6. Uluslararası Çeşme Açık Satranç Turnuvası 26 Haziran - 01 Temmuz 2018 tarihleri arasında Çeşme’de düzenlenecek.

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 29 Haziran - 08 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya, Krakow'da düzenlenecek.

>>> Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası 2-7 Temmuz 2018 tarihleri arasında Çanakkale'de düzenlenecek. 

>>> Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası, 09-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında Konya'da düzenlenecek.

>>> Türkiye Satranç İkinci Ligi, 15-22 Temmuz 2018 tarihleri arasında Konya'da düzenlenecek.

>>> Türkiye Satranç Birinci Ligi, 15-22 Temmuz 2018 tarihleri arasında Konya'da düzenlenecek.

>>> Çubuk Belediyesi 4. Uluslararası Satranç Turnuvası 23-29 Temmuz 2018 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek.

>>> Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi,  24 Temmuz - 5 Ağustos 2018 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek.

>>> 6. Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası 6-11 Ağustos 2018 tarihleri arasında Malatya’da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** GCT Hızlı ve Yıldırım YourNextMove 2018

(12 - 16 Haziran 2018/BEL)

GM So,Wesley (ELO 2778/USA - 1993 Doğumlu)

GM Giri, Anish (ELO 2782/NED - 1994 Doğumlu)

1.c4 Af6 2.g3 e5 3.Fg2 d5 4.cxd5 Axd5 5.Ac3 Ab6 6.Af3 Ac6 7.d3 Fe7 8.0–0 0–0 9.Fe3 Fe6 10.Kc1 Ad5 11.Axd5 Fxd5 12.Vc2 Ke8 13.a3 a6 14.Kfd1 Ff6 15.Ad2 Fxg2 16.Sxg2 Fg5 17.Fxg5 Vxg5 18.e3 Ve7 19.Ae4 Kac8 20.Ac5 Ad8 21.d4 e4 22.d5 f5 23.Axa6 Af7 24.d6 Axd6 25.Axc7 Ked8 26.Vb3+ Vf7 27.Ae6 Kxc1 28.Kxc1 Ke8 29.Ad4 Vxb3 30.Axb3 Sf7 31.Ad4 g6 32.Kc3 Sf6 33.Kb3 Ke7 34.a4 Se5 35.a5 Sd5 36.Kb6 Kf7 37.b3 g5 38.a6 bxa6 39.Kxa6 Ab7 40.Kb6 Ad6 41.Ka6 Ab7 42.Kh6 Ad6 43.Kh5 Kg7 44.Kh6 Kf7 45.Kh5 Kg7 46.h4 gxh4 47.Kxh4 Se5 48.Kh6 Kf7 49.Kh5 Sf6 50.Kh6+ Se5 51.Sh3 Kb7 52.Kh5 Sf6 53.Kh6+ Se5 54.Sh4 Ab5 55.Ae2 Ke7 56.g4 Ad6 57.Ad4 1–0

** GCT Hızlı ve Yıldırım YourNextMove 2018

(12 - 16 Haziran 2018/BEL)

GM So,Wesley (ELO 2778/USA - 1993 Doğumlu)

GM Mamedyarov, Shakhriyar (ELO 2808/AZE - 1985 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.g3 d5 4.Fg2 dxc4 5.Af3 a6 6.0–0 Ac6 7.e3 Kb8 8.Ve2 b5 9.b3 cxb3 10.axb3 Fd6 11.Kd1 Ve7 12.Fb2 0–0 13.Kc1 Fb7 14.Ae5 Ab4 15.Fxb7 Kxb7 16.Ac6 Axc6 17.Kxc6 e5 18.dxe5 Fxe5 19.Fxe5 Vxe5 20.Kaxa6 Kd8 21.Ka2 h5 22.Ad2 h4 23.Af3 Ve4 24.Kc1 h3 25.Kac2 Ad5 26.Ae1 Ab4 27.Kd2 Kxd2 28.Vxd2 Ka7 29.Vd7 Ka8 30.Vxh3 Ad3 31.Axd3 Vxd3 32.b4 Vd2 33.Vf1 Vxb4 34.Kb1 Vc3 35.Vxb5 Ka1 36.Ve8+ Sh7 37.Kxa1 Vxa1+ 38.Sg2 Vf6 39.Vd7 c6 40.h4 g6 41.g4 Sg8 42.g5 Vc3 43.Vd8+ Sh7 44.Vd4 Vc2 45.Vf4 Sg8 46.e4 c5 47.Vb8+ Sh7 48.Ve8 Sg7 49.Ve5+ Sg8 50.Vd5 c4 51.h5 Vd3 52.hxg6 1–0

** GCT Hızlı ve Yıldırım YourNextMove 2018

(12 - 16 Haziran 2018/BEL)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2816/USA - 1992 Doğumlu)

GM So,Wesley (ELO 2778/USA - 1993 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Fe7 6.d3 b5 7.Fb3 d6 8.a4 Fd7 9.c3 0–0 10.Fc2 Ke8 11.Ke1 h6 12.Abd2 b4 13.d4 Kb8 14.d5 bxc3 15.bxc3 Aa5 16.Fa3 c6 17.c4 Vc7 18.Fd3 Ab7 19.Ab3 a5 20.Fc1 Fg4 21.Fe3 Ad7 22.h3 Fxf3 23.Vxf3 Abc5 24.Axc5 Axc5 25.Fxc5 dxc5 26.Ff1 Kb4 27.Ked1 Keb8 28.g3 cxd5 29.exd5 Fd6 30.h4 Vd7 31.Fd3 g6 32.g4 Ve7 33.h5 Vg5 34.hxg6 fxg6 35.Vg2 Kf8 36.Ke1 Kb3 37.Ke3 Kf4 38.Ff5 Kb2 39.Fe6+ Sg7 40.Kf1 Kxc4 41.Vg3 Kbb4 42.Vh2 Kf4 43.Sh1 e4 44.f3 h5 45.Vh3 hxg4 46.Fxg4 Kb8 47.Vg3 Kh8+ 48.Sg2 Kxg4 0–1

** GCT Hızlı ve Yıldırım YourNextMove 2018

(12 - 16 Haziran 2018/BEL)

GM Grischuk, Alexander (ELO 2766/RUS - 1983 Doğumlu)

GM So,Wesley (ELO 2778/USA - 1993 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 Af6 4.d3 Fc5 5.c3 0–0 6.0–0 d6 7.h3 Ae7 8.d4 Fb6 9.Ke1 d5 10.Axe5 Axe4 11.Ad2 Ad6 12.Fd3 f6 13.Aef3 Ff5 14.Ab3 Fxd3 15.Vxd3 Ag6 16.Ac5 Ke8 17.Fd2 c6 18.b3 Vc7 19.Kxe8+ Kxe8 20.Ke1 Kxe1+ 21.Axe1 Fxc5 22.dxc5 Ae4 23.b4 Ae5 24.Vc2 Ac4 25.Af3 Acxd2 26.Axd2 Ve5 27.Axe4 Vxe4 28.Vd1 Vc4 29.Vg4 Vxg4 30.hxg4 Sf7 31.Sf1 f5 32.gxf5 h5 33.Se2 Sf6 34.Se3 Sxf5 35.Sf3 g6 36.a4 a6 37.g3 g5 38.g4+ hxg4+ 39.Sg3 Se4 40.Sxg4 Sd3 41.Sxg5 Sxc3 42.f4 d4 43.f5 d3 44.f6 d2 45.f7 d1V 46.f8V Vg1+ 47.Sh6 Vh2+ 48.Sg6 Vg3+ 49.Sh6 Vh4+ 50.Sg6 Vg4+ 51.Sh6 Ve6+ 52.Sg7 Ve5+ 53.Sg6 Sxb4 54.Vf7 Vg3+ 55.Sh6 Ve3+ 56.Sg7 Vc3+ 57.Sh7 Vc2+ 58.Sh6 Vc1+ 59.Sg7 Vb2+ 60.Sf8 Vh8+ 61.Se7 Ve5+ 62.Sf8 Vxc5+ 63.Sg8 Vd5 0–1

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

blobid0.jpg?

Cevap : 1.Vc7+ Şe8 2.Şg7#

Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Takım Şampiyonası

Aykut İlker Mete


Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından bu yıl ilk defa kulüpler arası düzenlenen Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Takım Şampiyonası 5 Haziran 2018 Salı günü oynanan ilk tur maçlarıyla başladı. 10 Haziran 2018 tarihinde tamamlanacak şampiyona Çorum’da oynanıyor.

Düşünme süresinin 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo olduğu şampiyona İsviçre Sistemi ile 9 tur üzerinden eşlendiriliyor.

Şampiyonada, Küçükler Kategorisinde (7-12 yaş) 21 takım 118 sporcu, Yıldızlar Kategorisinde (07-18 yaş) 16 takım 80 sporcu, Kadınlar Kategorisinde ise (07-18 yaş) 18 takım 50 sporcu olmak üzere toplam 55 takım ve 248 sporcu yarışıyor.

Kulüpler, Küçükler ve Yıldızlar Kategorilerinde maçlara dört sporcuyla çıkarken Kadınlar Kategorisinde iki sporcuyla çıkıyorlar.

Bu yıl ilk defa kulüpler düzeyinde oynanan şampiyona kulüpleşmeye olumlu katkısı ve alt yapıdaki sporcuların kendilerini gösterme imkanı bulmaları açısında büyük önem taşıyor. Son olarak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Ülkemizde kulüplerin mücadele ettiği Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi, 1. Lig, 2. Lig ve Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası olmak üzere dört lig bulunmaktadır. Geçen yılın Süper Lig şampiyonu ise Beşiktaş olmuştur. İlimiz kulüplerine baktığımızda ise Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıt Spor Kulübü 2. ligde yer almaktadır.  

Gelecek yıl Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Satranç Takım Şampiyonasında ilimizin de temsil edilmesi umuduyla, satranç dolu günler diliyorum.

Kısa… Kısa…

>>> 6. Uluslararası Çeşme Açık Satranç Turnuvası 26 Haziran - 01 Temmuz 2018 tarihleri arasında Çeşme’de düzenlenecek.

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 29 Haziran - 08 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya, Krakow'da düzenlenecek.

>>> Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası 2-7 Temmuz 2018 tarihleri arasında Çanakkale'de düzenlenecek. 

>>> Çubuk Belediyesi 4. Uluslararası Satranç Turnuvası  23-29 Temmuz 2018 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ:

** 6. Norveç Satranç 2018

(27 Mayıs - 08 Haziran 2018/NOR)

GM Vachier-Lagrave, Maxime (ELO 2789/FRA - 1990 Doğumlu)

GM Anand, Viswanathan (ELO 2760/IND - 1969 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Axe4 6.d4 b5 7.Fb3 d5 8.dxe5 Fe6 9.c3 Fe7 10.Abd2 0–0 11.Ke1 Ac5 12.Ad4 Axd4 13.cxd4 Ad3 14.Ke3 Af4 15.Af3 Fg4 16.h3 Fh5 17.Kc3 Ae6 18.g4 Fg6 19.Fe3 a5 20.Fc2 Fb4 21.Kb3 f5 22.exf6 Fxc2 23.Vxc2 Vxf6 24.Ae5 c5 25.Ad7 Vf7 26.Axf8 Kxf8 27.Vf5 cxd4 28.Vxf7+ Kxf7 29.Kxb4 axb4 30.Fd2 b3 31.axb3 Kf3 32.b4 Kd3 33.Ke1 Sf7 34.Fc1 Kxh3 35.Ke5 Kd3 36.Sf1 Kd1+ 37.Ke1 Kxe1+ 38.Sxe1 g6 39.f4 Ad8 40.g5 Se6 0-1

** 6. Norveç Satranç 2018

(27 Mayıs - 08 Haziran 2018/NOR)

GM So,Wesley (ELO 2778/USA - 1993 Doğumlu)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2843/NOR - 1990 Doğumlu)

1.d4 d5 2.c4 c6 3.cxd5 cxd5 4.Ff4 Af6 5.Ac3 Ac6 6.Af3 a6 7.Kc1 Ff5 8.e3 Kc8 9.Fe2 e6 10.0–0 Ad7 11.Aa4 Fe7 12.h3 0–0 13.a3 Aa5 14.Ac5 Ac4 15.b4 Axc5 16.dxc5 Axa3 17.Ad4 Fe4 18.f3 Fg6 19.Vb3 Ac4 20.Fxc4 dxc4 21.Vxc4 Ve8 22.Fg3 e5 23.Ab3 Fd8 24.Vd5 Vb5 25.Fxe5 Fe7 26.Vd2 Kfd8 27.Fd6 Ff6 28.e4 h6 29.Ad4 Fxd4+ 30.Vxd4 Ke8 31.Kfe1 Sh7 32.g4 f6 33.f4 Vc6 34.f5 Ff7 35.h4 Ka8 36.Kc2 a5 37.g5 Fh5 38.g6+ Sh8 39.b5 Vxb5 40.Kb2 Vc6 41.Kb6 Vc8 42.Vd5 a4 43.Kxb7 Kg8 44.c6 1-0

** 6. Norveç Satranç 2018

(27 Mayıs - 08 Haziran 2018/NOR)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2822/USA - 1992 Doğumlu)

GM Karjakin, Sergey (ELO 2782/RUS - 1990 Doğumlu) 

1.c4 Af6 2.Ac3 e5 3.Af3 Ac6 4.e3 Fb4 5.Vc2 Fxc3 6.Vxc3 Ve7 7.b3 0–0 8.Fb2 Ke8 9.a3 a5 10.h3 b6 11.Fe2 Fb7 12.0–0 d5 13.cxd5 Axd5 14.Vc2 e4 15.Ah2 Vg5 16.f4 exf3 17.Axf3 Vg3 18.Kf2 Kad8 19.Fc4 Af6 20.Fxf6 gxf6 21.Kaf1 Kd6 22.b4 axb4 23.axb4 Ke7 24.b5 Ae5 25.Ad4 Fc8 26.Sh1 Sg7 27.Fe2 Sh8 28.Vc3 Sg7 29.Fd1 Sg8 30.Fc2 Vh4 31.Kf4 Vg3 32.Ff5 Fb7 33.Fe4 Fc8 34.Va3 Sg7 35.Va8 Fxh3 36.gxh3 Vxh3+ 37.Sg1 Kxd4 38.Fg2 Vg3 39.Kxd4 Ag4 40.Kf3 Ve1+ 41.Ff1 1-0

** 6. Norveç Satranç 2018

(27 Mayıs - 08 Haziran 2018/NOR)

GM Aronian, Levon (ELO 2764/ARM - 1982 Doğumlu)

GM Mamedyarov, Shakhriyar (ELO 2808/AZE - 1985 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 g6 3.Ac3 d5 4.cxd5 Axd5 5.e4 Axc3 6.bxc3 Fg7 7.Fc4 c5 8.Ae2 0–0 9.0–0 Ac6 10.Fe3 Aa5 11.Fd3 b6 12.Kc1 e5 13.dxc5 Fe6 14.c4 bxc5 15.Fxc5 Fh6 16.Kc3 Ke8 17.Vc2 Vc7 18.Fa3 Kab8 19.h3 Ked8 20.Fc1 Ff8 21.Fg5 Kd7 22.c5 h6 23.Fe3 Ac6 24.Fc4 Ad4 25.Fxd4 exd4 26.Fxe6 dxc3 27.Fxd7 Vxd7 28.Axc3 Vd4 29.c6 Vc4 30.Kc1 Vxc6 31.Ad5 Vxc2 32.Kxc2 Kb1+ 33.Sh2 Sg7 34.f4 Ke1 35.e5 g5 36.g3 Kd1 37.Ae3 Kd3 38.Ag4 Fe7 39.f5 Fd8 40.f6+ Sh7 41.e6 fxe6 42.Kf2 Fc7 43.f7 Fxg3+ 44.Sg2 Fd6 45.f8V Fxf8 46.Kxf8 Ka3 47.Kf2 Sg6 48.Ke2 Sh5 49.Af6+ Sg6 50.Ae4 e5 51.Kc2 Sf5 52.Ag3+ Se6 53.Kf2 Sd5 54.Af5 Ka6 55.Sf3 Ka3+ 56.Sg4 h5+ 57.Sxh5 Kxh3+ 58.Sxg5 e4 59.Sg4 Ka3 60.Ke2 Se5 61.Ag3 Ka4 62.Sh3 Sf4 63.Sg2 e3 64.Kb2 Ka3 65.Ae2+ Se4 66.Sf1 Sd3 67.Se1 Ka6 68.Sd1 Kh6 69.Kb3+ Se4 70.Kb4+ 1-0

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl?



Cevap : 1.Ka1+ Şb3 2.Ad4#

FIDE Kadınlar Dünya Şampiyonu Ju Wenjun

Aykut İlker Mete


FIDE Kadınlar Dünya Şampiyonluğu unvan maçı 2-20 Mayıs 2018 tarihlerinde Çin’de oynandı. 1991 doğumlu GM Tan, Zhongyi (ELO 2522/CHN) ile aynı yaştaki GM Ju, Wenjun (ELO 2571/CHN) arasındaki şampiyonluk mücadelesinde gülen taraf Ju Wenjun oldu.

Son maçında berabere kalan ve toplamda 10 maç sonunda 5,5-4,5 üstünlük sağlayan Ju Wenjun son şampiyon Tan Zhongyi’den unvanı almış oldu. Şampiyon böylelikle 17. Kadınlar Dünya Şampiyonu olurken, aynı zamanda bu unvanı kazanan 6. Çinli sporcu oldu.

Dünya sıralamasında aktif kadın sporcular arasında ikinci sırada yer alan Ju Wenjun ile 10. Sırada yer alan Tan Zhongyi arasındaki on maçlık maratondaki toplu sonuçlar ile kullanılan oyun başlangıçlarını da ilgilenenler için aşağıya aktarıyorum.

Ju, Wenjun

-

Tan, Zhongyi

½-½

63

D20

QGA

Tan, Zhongyi

-

Ju, Wenjun

0-1

55

A21

English Opening

Ju, Wenjun

-

Tan, Zhongyi

1-0

27

E04

Catalan

Tan, Zhongyi

-

Ju, Wenjun

1-0

35

A45

Trompowsky

Tan, Zhongyi

-

Ju, Wenjun

0-1

35

C24

Bishop's Opening

Ju, Wenjun

-

Tan, Zhongyi

0-1

125

E01

Catalan

Tan, Zhongyi

-

Ju, Wenjun

½-½

33

E51

Nimzo Indian

Ju, Wenjun

-

Tan, Zhongyi

½-½

32

D30

Queen's Gambit (without Nc3)

Tan, Zhongyi

-

Ju, Wenjun

½-½

80

E37

Nimzo Indian 4.Qc2

Ju, Wenjun

-

Tan, Zhongyi

½-½

70

A40

Unusual Replies to 1.d4

Ju Wenjun’un kariyerine baktığımızda önemli sonuçlara imza attığını görüyoruz. 2017 FIDE Kadınlar Dünya Hızlı Satranç Şampiyonu, 2015-2016 FIDE Kadınlar Grand Prix’sinde birinci, 2010 ve 2014 yıllarında Ulusal Bireysel Şampiyonada iki kez şampiyon, 2009 - 2011 yıllarında Kadınlar Dünya Takımlar Satranç Şampiyonasında altın madalya, 2008’den 2016’ya kadar Satranç Olimpiyatlarında Çin takımında oynamış ve üç gümüş, bir altın madalya kazanmıştır.

Satranç dolu günler dileğiyle.

Kısa… Kısa…

>>> Kahraman Olgaç 10. Anma Satranç Turnuvası 26-31 Mayıs 2018 tarihleri arasında Adana Kahraman Olgaç Satranç Merkezi'nde düzenlenecek. 

>>> Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Şampiyonası, 04-10 Haziran 2018 tarihleri arasında Çorum'da düzenlenecek.

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 29 Haziran - 08 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya, Krakow'da düzenlenecek.

>>> Çubuk Belediyesi 4. Uluslararası Satranç Turnuvası 23- 29 Temmuz 2018 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** 2018 Kadınlar Dünya Şampiyonluğu Unvan Maçı

(02 - 20 Mayıs 2018/CHN)

GM Tan, Zhongyi (ELO 2522/CHN - 1991 Doğumlu)

GM Ju, Wenjun (ELO 2571/CHN - 1991 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Fc4 Af6 3.d3 c6 4.Af3 d5 5.Fb3 a5 6.a4 Fb4+ 7.c3 Fd6 8.0–0 0–0 9.exd5 cxd5 10.Aa3 Abd7 11.Ke1 h6 12.Ab5 Fb8 13.d4 e4 14.Ad2 Ab6 15.f3 Ke8 16.Fc2 Fd7 17.Kb1 exf3 18.Axf3 Ae4 19.Ae5 Fxe5 20.dxe5 Fxb5 21.axb5 Kxe5 22.Fe3 Ke6 23.Fd4 Ac4 24.Fd3 Vg5 25.b3 Acd6 26.Kb2 Kae8 27.Kbe2 Af5 28.Fc2 Ah4 29.Vd3 Ag6 30.Fe3 Vh5 31.c4 Ae5 32.Vd4 Kg6 33.Fxe4 dxe4 34.Sf1 Af3 35.Vd7 Axh2+ 0–1

** 2018 Kadınlar Dünya Şampiyonluğu Unvan Maçı

(02 - 20 Mayıs 2018/CHN)

GM Ju, Wenjun (ELO 2571/CHN - 1991 Doğumlu)

GM Tan, Zhongyi (ELO 2522/CHN - 1991 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.g3 d5 4.Fg2 Fb4+ 5.Fd2 Fd6 6.Af3 0–0 7.0–0 c6 8.Ac3 dxc4 9.Fg5 Abd7 10.Ae4 Fe7 11.Axf6+ Fxf6 12.Fxf6 Vxf6 13.Vc1 e5 14.Vxc4 Ke8 15.dxe5 Axe5 16.Vb3 Ke7 17.Ad4 Fg4 18.f3 Fd7 19.Vc3 Kc8 20.Kad1 c5 21.Ac2 b5 22.b3 Vb6 23.Sh1 b4 24.Vd2 Fc6 25.Ae3 g6 26.Vc2 c4 27.Axc4 Axc4 28.Vxc4 Fb7 29.Vf4 Kxe2 30.Kd7 Kf8 31.Kd2 Kxd2 32.Vxd2 Kd8 33.Vf4 a5 34.h4 h5 35.Sh2 Fa6 36.Kg1 Vd6 37.Vg5 Vd5 38.Vf6 Kd6 39.Vb2 Ke6 40.Ff1 Vxf3 41.Fxa6 Kxa6 42.Kg2 Kf6 43.Vd4 Sh7 44.Vb2 Kf5 45.Vc2 Ve3 46.Ke2 Vd4 47.Sg2 Vd5+ 48.Ve4 Vd1 49.Ke1 Vd2+ 50.Ke2 Vc1 51.Ke1 Vb2+ 52.Ve2 Vf6 53.Kc1 Ke5 54.Vf3 Ve7 55.Kc2 Sg7 56.Vd3 Ke3 57.Vd4+ Sh7 58.Kf2 Vb7+ 59.Sh2 Ke1 60.Kg2 Ve7 61.Kf2 Ke2 62.Vf4 Sg8 63.Vf3 Kxf2+ 64.Vxf2 Ve4 65.Vd2 Sg7 66.Vb2+ Sf8 67.Vd2 Ve5 68.Vd8+ Sg7 69.Vd2 Vc3 70.Vf2 Sf8 71.Ve2 Vd4 72.Vc2 Ve5 73.Vf2 Se8 74.Vg2 Vc5 75.Va8+ Se7 76.Ve4+ Sd8 77.Vd3+ Sc7 78.Vd2 f5 79.Ve2 Sd7 80.Vd3+ Se7 81.Ve2+ Sf7 82.Vd2 Se6 83.Ve2+ Sd5 84.Vf3+ Sd6 85.Vd3+ Sc7 86.Vd2 Ve5 87.Vf2 Sc6 88.Vc2+ Vc3 89.Ve2 Sd5 90.Vb5+ Vc5 91.Vd3+ Vd4 92.Vf3+ Ve4 93.Vd1+ Sc5 94.Vd2 Vf3 95.Vc2+ Sd4 96.Vd2+ Se4 97.Vc2+ Se3 98.Vc5+ Se2 99.Vc2+ Se1 100.Vc1+ Vd1 101.Vc6 Ve2+ 102.Sh3 Ve4 103.Vc1+ Sf2 104.Vd2+ Ve2 105.Vd4+ Sf1 106.Va1+ Sf2 107.Vd4+ Ve3 108.Vb2+ Se1 109.Vb1+ Sd2 110.Vb2+ Sd1 111.Vb1+ Vc1 112.Vd3+ Vd2 113.Vb1+ Se2 114.Vh1 Ve1 115.Vd5 Vf1+ 116.Sh2 Vf2+ 117.Sh3 Vf1+ 118.Sh2 Vf3 119.Vc4+ Sf2 120.Vc5+ Ve3 121.Vc2+ Ve2 122.Vc6 Sf1+ 123.Sh3 Sg1 124.Vc5+ Vf2 125.Vc1+ Vf1+ 0–1

** 2018 Kadınlar Dünya Şampiyonluğu Unvan Maçı

(02 - 20 Mayıs 2018/CHN)

GM Tan, Zhongyi (ELO 2522/CHN - 1991 Doğumlu)

GM Ju, Wenjun (ELO 2571/CHN - 1991 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Ac3 Fb4 4.Af3 d5 5.e3 0–0 6.Fd2 b6 7.cxd5 exd5 8.Fd3 Fb7 9.0–0 Fd6 10.Ab5 Fe7 11.Kc1 c5 12.Ae5 a6 13.Ac3 Ac6 14.Axc6 Fxc6 15.dxc5 bxc5 16.Aa4 c4 17.Fc2 Kb8 18.Fc3 Fd6 19.Fd4 Ve7 20.Ac3 Fe5 21.b3 Kfd8 22.h3 Kbc8 23.Vd2 Fb7 24.Kfd1 Ae4 25.Ve1 Ac5 26.Ae2 cxb3 27.axb3 Fd6 28.Fb2 Ae6 29.Ad4 Axd4 30.exd4 Vxe1+ 31.Kxe1 Ff4 32.Ff5 Fxc1 33.Fxc8 Fd2 ½–½

** 2018 Kadınlar Dünya Şampiyonluğu Unvan Maçı

(02 - 20 Mayıs 2018/CHN)

GM Ju, Wenjun (ELO 2571/CHN - 1991 Doğumlu)

GM Tan, Zhongyi (ELO 2522/CHN - 1991 Doğumlu)

1.d4 d5 2.c4 e6 3.Af3 c6 4.Fg5 f6 5.Ff4 g5 6.Fxb8 Kxb8 7.e3 Fd6 8.Ac3 Ah6 9.Fe2 0–0 10.Vc2 Fd7 11.e4 dxe4 12.Axe4 Fb4+ 13.Ac3 g4 14.Ad2 Fe8 15.Ab3 Fg6 16.Fd3 f5 17.0–0–0 Vg5+ 18.Sb1 Kfe8 19.c5 Fxc3 20.Vxc3 Kbd8 21.Khe1 Af7 22.Fc4 Vf6 23.f4 gxf3 24.gxf3 b5 25.Fd3 e5 26.dxe5 Kxe5 27.Fc2 f4 28.Kxd8+ Vxd8 29.Fxg6 Kxe1+ 30.Vxe1 hxg6 31.Ve4 Vf6 32.Ad4 Ae5 ½–½

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?



Cevap : 1.Ae6+ Şh5 2.Af6#

KBB Okullar Arası Satranç Liginde sona doğru

Aykut İlker Mete

Kocaeli Büyükşehir tarafından düzenlenen Kocaeli Okullar Arası Satranç Liginin 7. Etabı 12-13 Mayıs 2018 tarihlerinde Yahya Kaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda düzenlendi. İlkokullar, ortaokullar ve liseler olmak üzere üç ayrı kategoride oynanan ligin 7. etabı İsviçre Sistemi ile 6 maç üzerinden oynandı. Düşünme süresi olarak 35 dakika 30 saniye eklemeli temponun kullanıldığı organizasyonda başhakemliği ulusal hakemlerimizden Gökhan Destan yaptı.

34 okulun katıldığı ilkokullar kategorisinde 7 etap sonunda Derince Turgut Reis İlkokulu 113,5 puanla liderliğini sürdürürken 102,5 puanla Derince Kocaeli Öğretmenler İlkokulu ikinci sırada, 102 puanla Çayırova Üç Renk Koleji üçüncü sırada etabı tamamladılar.

16 okulun katıldığı ortaokullar kategorisinde ise 110,5 puanla İzmit Özel Atafen Ortaokulu birinci, 100,5 puanla Gölcük Hisareyn Ortaokulu ikinci, 98 puanla İzmit Şehit Ümit Balkan Ortaokulu üçüncü sıradaki yerlerini korudular.

16 okulun katıldığı liseler kategorisinde Dilovası Özel Enka Teknik Okulları 102,5 puanla birinci, İzmit Kocaeli Fen Lisesi 95,5 puanla ikinci Körfez Fen Lisesi 94 puanla üçüncü sırada yer aldılar.

Sekiz etap sonunda ilk üç dereceyi alan okullara kupanın yanı sıra birincilere bilgisayar sınıfı ikincilere fen laboratuvarı ve üçüncü olan okullara da kütüphane ödül olarak verilecek.

Okulların en az üç sporcuyla katılabildiği ligde en yüksek üç puana sahip öğrencilerın topladığı puan okul sıralamasında kullanılıyor. Kıyasıya mücadelenin devam ettiği ligde son etap 26-27 Mayıs günlerinde yine Yahya Kaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda oynanacak.

Satranç dolu günler dileğiyle.

Kısa… Kısa…

>>> 5-11 Mayıs 2018 tarihlerinde Saraybosna’da düzenlenen Bosna Açık’ta GM Emre Can 7,5 puanla şampiyonluğa ulaştı.

>>> Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Şampiyonası, 04-10 Haziran 2018 tarihleri arasında Çorum'da düzenlenecek.

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 29 Haziran - 08 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya, Krakow'da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ :

** 2018 Rusya Takım Şampiyonası

(01 - 10 Mayıs 2018/RUS)

GM Vitiugov, Nikita (ELO 2740/RUS - 1987 Doğumlu)

GM Alekseev, Evgeny (ELO 2622/RUS - 1985 Doğumlu)

1.Af3 Af6 2.g3 d5 3.Fg2 g6 4.c4 c6 5.b3 Fg7 6.Fb2 0–0 7.0–0 Abd7 8.d4 Ae4 9.Abd2 Adf6 10.Ae5 Ff5 11.e3 Va5 12.Axe4 Axe4 13.f3 Af6 14.Ve2 Ad7 15.e4 Axe5 16.exf5 Ad7 17.fxg6 hxg6 18.Vxe7 Vd2 19.Vxd7 Vxb2 20.cxd5 Kae8 21.Kae1 Vxd4+ 22.Sh1 Kxe1 23.Kxe1 Vxd5 24.Vxb7 Vd2 25.Kf1 Ke8 26.f4 Fd4 27.f5 Ke1 28.fxg6 fxg6 29.Vxc6 Sg7 30.Vb7+ Sh6 31.Vf3 Sg7 32.Vf8+ Sh7 33.Fe4 Fg7 34.Vf3 Kxf1+ 35.Vxf1 Vxa2 36.Vh3+ Fh6 37.Ve6 Va1+ 38.Sg2 Vb2+ 39.Sf3 Vg7 40.h4 Vg8 41.Vxg8+ Sxg8 42.Fxg6 Sg7 43.Fe8 Fd2 44.Se2 Fb4 45.g4 Sf6 46.g5+ 1–0

** 2018 Rusya Takım Şampiyonası

(01 - 10 Mayıs 2018/RUS)

GM Fedoseev, Vladimir (ELO 2706/RUS - 1995 Doğumlu)

GM Najer, Evgeniy (ELO 2667/RUS - 1977 Doğumlu)

1.e4 c5 2.Ac3 d6 3.d4 cxd4 4.Vxd4 Ac6 5.Vd2 Af6 6.b3 e5 7.Fb2 Fe7 8.g3 0–0 9.Fg2 Ad4 10.Age2 Axe2 11.Vxe2 Fg4 12.Vd3 Kc8 13.0–0 Vc7 14.a4 Vc5 15.Kfc1 Kfd8 16.a5 a6 17.Vd2 Vc6 18.h3 Fd7 19.Sh2 h5 20.f4 b5 21.Ad5 Axd5 22.exd5 Vc7 23.Ve2 h4 24.gxh4 Ke8 25.Vf2 Vd8 26.Fe4 f5 27.Ff3 Fxh4 28.Vg2 g5 29.fxe5 dxe5 30.Fh5 Ke7 31.c4 Kh7 32.Fe2 f4 33.Ve4 Vf6 34.cxb5 Fg3+ 35.Sg1 Fxh3 36.Fd3 Fh2+ 37.Sh1 Kh4 38.Fxe5 Vh6 39.Fd4 f3 40.Kxc8+ Fxc8 41.Ve8+ 1–0

** 2018 Rusya Takım Şampiyonası

(01 - 10 Mayıs 2018/RUS)

GM Artemiev, Vladislav (ELO 2704/RUS - 1998 Doğumlu)

GM Svidler, Peter (ELO 2760/RUS - 1976 Doğumlu)

1.Af3 Af6 2.c4 c5 3.Ac3 Ac6 4.e3 e6 5.d4 d5 6.cxd5 Axd5 7.Fd3 Fe7 8.0–0 0–0 9.a3 cxd4 10.exd4 Ff6 11.Fe4 Ace7 12.Ae5 Af5 13.Ke1 Ade7 14.Fe3 Axe3 15.fxe3 Fxe5 16.dxe5 Va5 17.Vd6 Af5 18.Fxf5 exf5 19.b4 Vd8 20.Kac1 a5 21.Ad5 Fe6 22.Ac7 Vxd6 23.exd6 Kad8 24.Ked1 axb4 25.axb4 Kd7 26.Axe6 fxe6 27.Kc7 Kfd8 28.Kxd7 Kxd7 29.e4 fxe4 30.Sf2 Sf7 31.Se3 e5 32.Sxe4 Se6 33.Kd5 Kxd6 34.Kxe5+ Sd7 35.Kh5 Kg6 36.g3 h6 37.Sd5 Kf6 38.Sc5 g5 39.h4 Sc7 40.hxg5 Kf5+ 41.Sc4 hxg5 42.Kh7+ Sc6 43.Kh6+ Sc7 44.Kg6 Ke5 45.b5 b6 46.Kg7+ Sd6 47.Kb7 Ke4+ 48.Sd3 Kg4 49.Kxb6+ Sc5 50.Kb8 ½–½

** 2018 Rusya Takım Şampiyonası

(01 - 10 Mayıs 2018/RUS)

GM Gelfand, Boris (ELO 2695/ISR - 1968 Doğumlu)

GM Svidler, Peter (ELO 2760/RUS - 1976 Doğumlu)

1.Af3 Af6 2.c4 c5 3.Ac3 Ac6 4.d4 cxd4 5.Axd4 e6 6.g3 Vb6 7.Af3 Fc5 8.e3 Fb4 9.Fd2 0–0 10.Fg2 Fe7 11.0–0 Vxb2 12.e4 d6 13.Kb1 Va3 14.Ke1 Ag4 15.h3 Age5 16.Ab5 Vxa2 17.Fc3 Vxc4 18.Ke3 a6 19.Ac7 Kb8 20.Kc1 Vc5 21.Fxe5 Va5 22.Ad5 exd5 23.Fc3 Vd8 24.exd5 Ae5 25.Axe5 dxe5 26.d6 Vxd6 27.Kd3 Vg6 28.Fxe5 Ff5 29.Kd4 Kbc8 30.Fxb7 Kxc1 31.Vxc1 Fxh3 32.Vc7 Ff6 33.Fxf6 Vxf6 34.Kd6 Ve5 35.Fxa6 Ve1+ 36.Sh2 Fg4 37.Sg2 Ve4+ 38.Sg1 Fh3 39.Fb7 Ve1+ 40.Sh2 Fe6 41.Vb6 Ve5 42.Kd8 g6 43.Vd6 Vxd6 44.Kxd6 Sg7 45.Fd5 Ff5 46.f4 Kb8 47.Ff3 Kb2+ 48.Sg1 h5 49.Kd4 ½–½

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

Cevap : 1.Kc7 Şa8 2.Vxb7#

Küçükler & Yıldızlar Takım Satranç Turnuvası

Aykut İlker Mete


Küçükler & Yıldızlar Takım Satranç Turnuvası 28-29 Nisan 2018 tarihlerinde Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda oynanan son tur maçlarıyla tamamlandı. Bu yıl ilk defa turnuva tescilli spor kulüplerinin katılımı ile yapıldı.

Başhakemliğini ulusal hakemlerimizden Gökhan Destan’ın yaptığı turnuvada düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

Küçükler (07-12 yaş), Yıldızlar (07-18 yaş) ve Kadınlar (07-18 yaş) olmak üzere üç ayrı kategoride oynanan maçlar sonunda ilk üç dereceyi alan kulüpler şöyle sıralandılar.

Dört masadan oluşan Küçükler kategorisinde;

TAKIMLAR

O

+

=

-

Puan

1.

ALTIN ÇOCUKLAR SATRANÇ SK

6

4

2

0

10

2.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BLD KAĞIT SK

6

4

2

0

10

3.

DERİNCE TURGUT REİS İLKÖĞRETİM OKULU SK

6

4

1

1

9

 Yine dört masadan oluşan Yıldızlar kategorisinde;

TAKIMLAR

O

+

=

-

Puan

1.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BLD KAĞIT SK

6

6

0

0

12

2.

GÖLCÜK BELEDİYE SK

6

4

0

2

8

3.

ALTIN ÇOCUKLAR SATRANÇ SK

6

2

0

4

4

İki masadan oluşan Kadınlar kategorisinde;

TAKIMLAR

O

+

=

-

Puan

1.

ALTIN ÇOCUKLAR SATRANÇ SK

4

3

1

0

7

2.

DERİNCE TURGUT REİS İLKÖĞRETİM OKULU SK

4

2

1

1

5

3.

D4 SATRANÇ SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ

4

0

0

4

0

Böylelikle 4-10 Haziran 2018 tarihlerinde Çorum’da düzenlenecek Türkiye Küçükler Yıldızlar Takım Satranç Turnuvasında ilimizi temsil edecek kulüpler belirlenmiş oldu.

Satranç dolu günler dileğiyle.

Kısa… Kısa…

>>> Dünya Okullar Satranç Şampiyonası 20-29 Nisan 2018 tarihlerinde Arnavutluk'ta düzenlendi. 11 yaş kızlar kategorisinde Dila Baloğlu, 13 yaş genel kategorisinde Can Dolgun ve 17 yaş genel kategorisinde Alperen Akdoğan gümüş, 11 yaş kızlar kategorisinde Elifnaz Akat ve 13 yaş kızlar kategorisinde WCM Safiye Öykü İnce bronz madalya kazandılar.

>>> Dünya Amatörler Satranç Şampiyonası 22-29 Nisan 2018 tarihlerinde İtalya’da düzenlendi. 1700 ELO altı kategorisinde Batuhan Sütbaş 9 maçta 7,5 puanla altın madalya kazandı. Bu derecesi ile CM unvanını almaya hak kazandı.

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Merkez Hakem Kurulu tarafından 4-6 Mayıs 2018 tarihlerinde Gebze Teknik ÜniversitesiKültür Merkezinde Aday Hakem Kursu açılacak.

>>> Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Şampiyonası, 04-10 Haziran 2018 tarihleri arasında Çorum'da düzenlenecek.

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 29 Haziran - 08 Temmuz 2018 tarihleri arasında Polonya, Krakow'da düzenlenecek.

Önemli linkler :

>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) : tsf.org.tr

>> Kocaeli Satranç İl Temsilciliği : kocaeli.tsf.org.tr

>> Lisans bilgisi (Sporcu, antrenör, hakem) : lisans.tsf.org.tr

>> UKD puanı : ukd.tsf.org.tr

>> Uluslararası unvan (Sporcu, antrenör, hakem) : ratings.fide.com

>> ELO puanı : ratings.fide.com

OYUN KÜTÜPHANESİ:

** 5. Vugar Gashimov Anı Turnuvası

(19 - 28 Nisan 2018/AZE)

GM Topalov, Veselin (ELO 2749/FID - 1975 Doğumlu)

GM Mamedyarov, Shakhriyar (ELO 2814/AZE - 1985 Doğumlu)

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 a6 4.Fa4 Af6 5.0–0 Axe4 6.d4 b5 7.Fb3 d5 8.dxe5 Fe6 9.Fe3 Fe7 10.c3 0–0 11.Abd2 Axd2 12.Vxd2 Aa5 13.Fc2 Ac4 14.Vd3 g6 15.Fh6 Axb2 16.Ve2 Ke8 17.Ad4 Fd7 18.f4 c5 19.Af3 Vb6 20.Vf2 d4 21.Fg5 dxc3 22.Vh4 c4+ 23.Sh1 Ff8 24.f5 Ad3 25.e6 Fxe6 26.fxe6 Kxe6 27.Kad1 Kae8 28.Fxd3 cxd3 29.Kxd3 Ke4 30.Ff4 Fe7 31.Vg3 b4 32.Ag5 Fxg5 33.Fxg5 Ve6 34.h3 Ve5 35.Sh2 Vxg3+ 36.Sxg3 h6 37.Fxh6 Ke1 38.Kf6 K1e6 39.Kf2 Ke2 40.Kd5 Kxf2 41.Sxf2 f6 42.Fe3 1–0

** 5. Vugar Gashimov Anı Turnuvası

(19 - 28 Nisan 2018/AZE)

GM Navara, David (ELO 2745/CZE - 1985 Doğumlu)

GM Topalov, Veselin (ELO 2749/FID - 1975 Doğumlu)

1.Af3 d5 2.g3 c6 3.Fg2 Af6 4.0–0 Fg4 5.d3 Abd7 6.c4 dxc4 7.dxc4 e5 8.Vc2 h6 9.Kd1 Vc7 10.Ac3 Fe6 11.b3 Fc5 12.Aa4 Fe7 13.Ah4 g6 14.h3 Sf8 15.Fb2 Ke8 16.e4 Sg8 17.Kac1 Sh7 18.Af5 Ff8 19.Ae3 Ab6 20.Vc3 Axa4 21.Vxe5 Fd6 22.Vxf6 Axb2 23.Vxb2 Ve7 24.Vc3 Fb4 25.Ve5 Vg5 26.Vb2 Kd8 27.a3 Kxd1+ 28.Kxd1 Fc5 29.Af1 Kd8 30.h4 Ve7 31.Kxd8 Vxd8 32.b4 Vd4 33.Vc2 Fe7 34.c5 a5 35.bxa5 Fxc5 36.a4 Sg7 37.Ah2 Fb3 38.Ve2 Vxa4 39.Af3 Va1+ 40.Ff1 Vc3 41.Sg2 Fa4 42.Vc4 Vxc4 43.Fxc4 Fc2 44.Ad2 Fb4 45.Fb3 Fxb3 46.Axb3 c5 47.Sf3 c4 48.Ad4 Fxa5 49.Ab5 c3 50.Ad4 b5 51.Se2 b4 52.f4 Fb6 53.Ab3 h5 0–1

** 5. Vugar Gashimov Anı Turnuvası

(19 - 28 Nisan 2018/AZE)

GM Ding, Liren (ELO 2778/CHN - 1992 Doğumlu)

GM Radjabov, Teimour (ELO 2748/AZE - 1987 Doğumlu)

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.Af3 d5 4.Ac3 Fe7 5.Ff4 0–0 6.e3 Abd7 7.c5 Ah5 8.Fd3 Axf4 9.exf4 b6 10.b4 a5 11.a3 c6 12.0–0 Vc7 13.g3 Fa6 14.Ve2 Fxd3 15.Vxd3 Ka7 16.Kfc1 Kfa8 17.cxb6 Vxb6 18.b5 a4 19.f5 c5 20.fxe6 fxe6 21.dxc5 Axc5 22.Ve3 Kb7 23.Kab1 Ab3 24.Vxb6 Kxb6 25.Kc2 Ff6 26.Axa4 Kxb5 27.Ac3 Kb7 28.Ae2 Kab8 29.Af4 Ad4 30.Kxb7 Axf3+ 31.Sg2 Ae1+ 32.Sf1 Kxb7 33.Sxe1 Sf7 34.a4 Ka7 35.Ka2 g5 36.Ad3 Se7 37.f4 gxf4 38.gxf4 Sd6 39.Se2 Fc3 40.Se3 Fa5 ½–½

** 5. Vugar Gashimov Anı Turnuvası

(19 - 28 Nisan 2018/AZE)

GM Carlsen, Magnus (ELO 2843/NOR - 1990 Doğumlu)

GM Wojtaszek, Radoslaw (ELO 2744/POL - 1987 Doğumlu)

1.e4 c5 2.Ac3 d6 3.d4 cxd4 4.Vxd4 Ac6 5.Vd2 Af6 6.b3 e6 7.Fb2 a6 8.0–0–0 b5 9.f3 h5 10.Ah3 Fe7 11.Ag5 h4 12.f4 Fb7 13.Sb1 Kc8 14.Fe2 Vc7 15.Khe1 Ah7 16.Axh7 Kxh7 17.g4 hxg3 18.hxg3 Ff6 19.Fd3 Kh8 20.g4 Ad4 21.Ke3 Sf8 22.Ae2 Axe2 23.Kxe2 Fc3 24.Fxc3 Vxc3 25.Ve3 Kc5 26.e5 dxe5 27.fxe5 Kh1 28.Kxh1 Fxh1 29.Kh2 Kxe5 30.Kh8+ Se7 31.Va7+ 1–0

SATRANCIN BÜYÜSÜ :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?



Cevap: 1.Vxe2+ Şg1 2.Şg2#

Banner - Market

tsf market_ban

İlçe Temsilciliklerimiz

KocaeliHarita

Bilgi Sistemleri

FACEBOK2
banner lisans
banner ukd
ELO
satranc akademi
banner mavikale2
banner turkbase
ETKINLIK TAKVIMI

Günün Sorusu

Konaklama